PAW

Ako sa správne starať o srsť?

---

Ako sa správne starať o srsť?

Treba si uvedomiť, že práve srsť je u zvierat to, čo ich celoročne chráni pred vonkajšími vplyvmi. Ak má však srsť plniť svoju prirodzenú funkciu, musí byť zdravá. Preto je veľmi dôležité dodržiavať nasledovné pravidlá pri starostlivosti.

Česanie

Pravidelné česanie je veľmi dôležité či už pri dlhosrstých alebo krátkosrstých plemenách. Česaním odstraňujeme starú, odumretú srsť, zároveň masírovaním prekrvujeme pokožku čím podporujeme rast novej srsti. Psík bude menej pĺznuť a srsť nebude dredovatieť. Nepodceňujte ani drobné zacuchance v srsti pretože sa z nich veľmi rýchlo vytvoria dredíky ktoré môžu viesť aj k problémom na koži. Ďalšou výhodou pri pravidelnom česaní je, že vieme odsledovať či psík neprišiel k nejakým zraneniam, kožným ochoreniam či parazitom a tak môžeme prípadný problém včas riešiť. Vždy češeme v smere rastu srsti.

Kúpanie

Ako správne kúpať psa?

V prvom rade je veľmi dôležitý správny výber kozmetiky. V žiadnom prípade však nepoužívať  ľudskú kozmetiku. Psíkovia majú iné PH pokožky ako ľudia a tak im ľudskou kozmetikou môžeme spôsobiť problémy.

A teraz k samotnému kúpaniu. Psíka najprv osprchujeme a našampónujeme (šampón vždy 2x), jemne masírujeme v smere rastu srsti. Nikdy srsť nežmoľte a nešúchajte. Šampón dôkladne umyjeme a potom vždy použijeme kondicionér, balzam alebo masku. Tento krok je veľmi dôležitý pre hydratáciu a premastenie srsti a pokožky. Kondicionér, balzam či masku používame pri všetkých typoch srsti. Šampónom otvárame vrstvy chlpu a tým ho čistíme, potom je však potrebné chlp znova uzatvoriť kondicionérom, balzamom či maskou aby zostal chránený, odolnejší a dlhšie čistý.

Aromafauna

Trošku iné pravidlá máme pri používaní prírodných prípravkov od Aromafauny – v prípade záujmu o túto kozmetiku nás neváhajte kontaktovať a bližšie informácie s postupom si prejdeme osobne.

Na záver je potrebné kozmetiku dôkladne zo srsti vymyť a začíname so sušením. Srsť sušíme uterákom iba jemne, žiadne šúchanie. Najdôležitejšie pri sušení je fénovanie spolu s česaním. Nikdy nefénujeme horúcim vzduchom! Psíka je potrebné dôkladne vysušiť a prečesať. Vlhká srsť sa totiž ľahšie zacuchá a nachytá na seba kadečo nepríjemné.

Zdá sa Vám to zbytočne zložité? Pravda je taká, že pri nedodržiavaní týchto zásad časom dochádza k poškodeniu srsti, pokožky a tým začínajú aj rôzne kožné problémy.

Ak neviete srsti svojho chlpáča venovať dostatok času a pozornosti, sme tu pre Vás my :)

Ako často psa kúpať?

Rozprávajme sa o kvalitných profesionálnych prípravkoch na srsť alebo čisto prírodných prípravkoch a v tom prípade psíka môžeme kúpať kedykoľvek podľa potreby. Pokiaľ dodržiavame správne zásady pri kúpaní, nemáme sa čoho obávať.

Mnohí psíkovia s nami žijú v mestách a tak sú vystavovaní omnoho väčšiemu znečisteniu. Po prechádzke sa s nami muckošia na gauči a v posteli čím prichádzame do priameho kontaktu s ich srsťou a teda musíme myslieť na hygienu a zdravie svojho chlpáča aj seba.

Úprava srsti v salóne

Mnohí majitelia si myslia, že salón stačí navštíviť tak 2x ročne na tzv. letný strih. Častokrát k nám v takýchto intervaloch prichádzajú psíkovia ktorí sa nedajú doma česať a prídu ako kôpka zacuchanej, zadredovanej srsti. Treba si uvedomiť, že úprava takéhoto zanedbaného psíka trvá omnoho dlhšie a pre psíka je omnoho nepríjemnejšia. Preto by návšteva salónu mala byť pravidelná a to ideálne každých 6 – 8 týždňov. V mnohých prípadoch aj častejšie.

V našom salóne si pred strihaním psíka vždy okúpeme podľa potrieb jeho srsti, vysušíme a vyčešeme – týmto si srsť riadne pripravíme na strihanie.

Používame profesionálnu prírodnú kozmetiku a bylinné prípravky, ktoré si môžete kúpiť na našom eshope: www.pawshop.sk

Pri voľbe strihu berieme ohľad v prvom rade na zdravie a potreby psíka. Samozrejme je možné úpravu Vášho psíka spojiť s niektorou z našich procedúr a spojiť tak psíkovi príjemné s užitočným.

Strihanie pazúrikov

Ďalšou veľmi dôležitou časťou pri starostlivosti o psíka sú pazúriky. Je potrebné ich psíkovi pravidelne kontrolovať a v prípade potreby skracovať. Ideálne psíka zvykať na strihanie pazúrikov od začiatku čo si ho zadovážite. Veľa psíkov strihanie pazúrikov neobľubuje, ale je práve na nás, aby sme ho naučili nebáť sa toho. Ideálne je pazúriky strihať pravidelne, raz za 1 – 2 týždne, podľa potreby. Niekedy stačí skrátiť len 1mm. V prípade, že pazúriky neskracujeme pravidelne, dochádza k prerastaniu cievy a tak nám hrozí zastrihnutie do „živého“. Prerastené pazúre  deformujú psíkovi prsty a tým mu spôsobujú bolesť. Následkom toho psík mení spôsob chôdze a tak nastávajú ďalšie a ďalšie zdravotné problémy. Kedy je pazúrik v správnej dĺžke? Keď psík stojí a pazúr sa nedotýka zeme. Odporúčame pozrieť si video  "Ako psovi ostrihať pazúre"

Ako sa správne starať o srsť?

PAW psí wellness salón

Kontaktuje nás